Oblečte ich poriadne ale nie príliš

Keď teploty klesnú pod nulu, väčšina rodičov má tendenciu svoje deti naobliekať ako cibuľu. Na šesť vrstiev oblečenia príde ešte kombinéza a pre istotu aj vesta. Šál omotaný nad nos a čiapka stiahnutá po obočie. Takto svoje dieťa síce ochránite pred tým, aby nenachladlo počas pobytu na čerstvom vzduchu. To však neznamená, že ho nepoloží vírusové ochorenie, ale moment, keď zo seba všetky vrstvy vyzlečie.

zima
 
Otužovanie podporí imunitu a ochráni pred chorobami
 
Otužovanie celkovo napomáha našej imunite. Ľudia, ktorí sú napríklad zvyknutí menej kúriť, sú odolnejší voči chrípke, virózam, či klasickému nachladnutiu. To isté platí aj u detí. Otužovať ich môžete už od útleho veku, samozrejme postupne, opatrne a po porade s pediatrom. Medzi najlepšie spôsoby patrí práve pobyt na čerstvom a o čosi chladnejšom vzduchu. Pokiaľ však svoje dieťa zababušíte ako snehuliaka, žiadne otužovanie sa nekoná. Druhým problémom je, že ak sa dieťa vonku hýbe, pri takomto naobliekaní sa nadmerne spotí a prehreje. Studený vzduch v tomto prípade pôsobí ako výborný spôsob na zaľahnutie do postele.
 
Ako teda deti obliekať?
 
Ak je vonku mínus desať, určite je potrebné aby ste svoje deti obliekli poriadne. Nepreháňajte to však s vrstvami. Lepšie je napríklad kvalitné termo bielizeň, bavlnené tričko, mikina a vrchná bunda. Šálom im neomotávajte nos. Ak si ho totiž po chvíľke stiahnu, do nosa im náhle vojde chladný vzduch a choroba je na svete. Je dôležité, aby ste vedeli akým aktivitám sa bude dieťa venovať. Ak viete, že bude behať, oblečte ho o trošku menej a neostávajte s ním na chlade aj po tom, čo túto aktivitu ukončí. Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu prechádzku, viac teplejších vrstiev je na mieste. V prípade škôlky myslite hlavne na náhradné oblečenie. Ak sa totiž vráti z ihriska, učiteľky ho budú môcť prezliecť do suchého.

kulich
 
Kvalitné materiály
 
Spomínaná TERMO bielizeň, by nemala chýbať v šatníku žiadneho dieťaťa. Do tohto kúsku oblečenia však zainvestujte o čosi viac financií. Čím kvalitnejšie vlákna, sú na bielizeň použité, tým lepšie spĺňa svoju funkciu. Na túto vrstvu vždy dieťaťu oblečte stopercentne bavlnené tričko, alebo aspoň tielko, aby sa mal pot, kde vpíjať.
 

5 roky ago