Staráme sa o záhradu počas skorej jari

Marec je mesiac kedy dávame zbohom zime a tešíme sa prvým teplejším slnečným dňom.  V našej záhradke si robíme poriadok po studených mesiacoch. Pozor však na to, že aj v marci hrozia prízemné mrazy. Samozrejmosťou je  vyčistenie plôch od napadaného lístia, aby neprišlo k hnitiu plodín, ktoré sa chystáme nasadiť. Zlomené konáre a zamrznuté ovocné kríky tiež nemajú čo robiť na prebúdzajúcej sa záhrade.

zelenina

Aby sme mohli začať sadiť, je potrebné sa postarať o zeminu. Nezabudnime ju prihnojiť a porýľovať.
Ak máme nasadené ruže, treba ich prestrihať. V prípade, že začnú pučiť v čase posledných ranných mrazov, je potrebné ich prikryť čečinou. Podobne sú na tom aj živé ploty, ktorým tak zaistíme košatenie. Rezom omlaďme aj ríbezle, egreše, višne, slivky a čerešne.
Pre ovocné stromy ako je marhuľa a broskyňa je jarná výsadba ideálna. Koncom marca môžeme začať vysádzať vinič a orechy.
Skorú zeleninu vysadíme do fóliovníkov a parenísk. Začneme aj s prípravou zeleninových priesad papriky, paradajok, karfiolu.
V marci môžeme začať so sadením šalátov. Rímskemu šalátu sa darí dokonca aj v polotieni. Ďalšími vhodnými rastlinami na výsadbu sú žerucha, ktorá je odolná voči chladu, a pikantná listová horčica.

lopata

So stúpajúcimi teplotami môžeme na záhony začať vysievať reďkovku, hrach, petržlen, mrkvu, hrášok, cesnak, cibuľu a špenát.
Aby sme si mohli v nasledujúcich mesiacoch pochutnať na malinách, je ich treba vyčistiť, odstrániť zhnité a poškodené výhonky. Taktiež jahody je potrebné prihnojiť kopčekmi kompostu, alebo kvalitného hnoja.
Ako prvé nám na záhradke začnú kvitnúť cibuľoviny a okrasné hľuznaté rastliny. Nádherné narcise, tulipány a prvosienky nám potvrdia, že jar je naozaj tu.
Nezabúdajme aj na trávnaté plochy. Ak je trávnik rovný, bez lysých miest a buriny, nie je treba zakladať nový trávnik. V opačnom prípade je práve marec vhodným mesiacom na založenie nového.

V prípade, že máte záhradku len na balkóne, začnite v kvetináčoch s pestovaním byliniek, či paradajok a paprík. Aj malá úroda spraví radosť.

6 roky ago