Málo ako šafránu

Šafrán siaty je rastlina, z ktorej sa získava veľmi vzácne korenie. Drobné, do oranžova sfarbené vlásky, sú v skutočnosti blizny kvetov, ktoré sa musia zbierať výlučne ručne. Z vykvitnutých rastlín sa musia veľmi opatrne vystrihávať, pričom sa v jednom kvete nachádza iba zopár kúskov tohto korenia. Preto je jeho cena naozaj vysoká. Pokiaľ ho však do jedál radi pridávate, môžete si vypestovať aj svoje vlastné šafrány. Podmienkou je však voľná pôda. V kvetináči, by nám tieto rastliny neprosperovali.

šafrán
 
Jedna blizna, ktorá sa využíva ako korenie, je asi dva až tri centimetre dlhá. V jednom kvete sa ich nájdeme tri. Na približne jeden gram korenia je potrebné ostrihať takmer dvesto rastlín.
 
Aj napriek názvu „siaty“, rastlina vyrastá z podzemných hľúz. K tým sa dostanete najskôr cez internetové obchody so semenami a sadenicami. Ak by ste však mali to šťastie a na hľuzy natrafili v obchode, určite si ich kúpte. Táto rastlina nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a okrem praktického využitia ide o veľmi krásny doplnok každej záhrady.

červený šafrán
 
Vysádzanie a starostlivosť o rastliny
 
Hľuzy vysádzame na jeseň, do hĺbky približne šesť až desať centimetrov. Na jar by sa mali nad zemou objaviť prvé zelené časti. Tie môžete počas leta prihnojiť vhodným hnojivom. Ideálne je to, na cibuľovité druhy. Rastliny začínajú kvitnúť až na jeseň. Vtedy môžete zozbierať ich blizny, ktoré je pred uskladnením potrebné dostatočne vysušiť. So zberom nečakajte, kým kvety začnú vädnúť. Musia byť doslova v plnej sile a kráse.
Miesto by malo byť dostatočne svetlé, avšak nie na priamom slnku. Rastlinky zvládnu rásť aj v polotieni. Sú vhodné ako súčasť okrasnej záhradky, alebo skalky, kde vynikne aj ich krása.
 
Odkiaľ sa tieto rastliny vzali
 
Rastlina patrí do čeľade kosatcovité. Jej domovinou je západná Ázia, kde bol pestovaný už stovky rokov dozadu. Medzi súčasných, najväčších producentov patrí Francúzsko, India a Španielsko.

5 roky ago