Vhodné prilby k cestnej jazde na motorke. Aké typy poznáme?

K jazde na motorke sa bezpochyby radí aj bezpečnostná výbava, predovšetkým investícia do ochrannej prilby. Prilba je potrebným doplnkom v prípade akéhokoľvek terénu, no pokiaľ sa s jej kúpou zoznamujete prvýkrát, pravdepodobne vás prekvapí široký výber a niekoľko rozdielnych typov. Široká ponuka vás na jednej strane poteší, na druhej vyvolá váhanie a otázku: Ako vybrať tú správnu voľbu konkrétne pre mňa?

jízda

Pohodlie a komfort, celkový pocit z nosenia hrá celkom dôležitú úlohu, najmä ak túžite jazdiť pravidelnejšie, ale takisto nezabudnime otázku špecifikovať trošku inak: Ako vybrať tú správnu voľbu konkrétne pre moju motorku a môj štýl jazdy? Z tohto hľadiska je téma konkrétnejšia a ide priamo k veci.
Pokiaľ máte v pláne jazdu po hlavnej ceste a mestách, naskytujú sa nám tieto typy prilieb:

  • Integrálne, vyklápacie alebo otvorené, skvelou ukážkou sú HJC prilby.

Integrálne prilbysú asi najbežnejším riešením, praktickým spôsobom pokrývajú celú časť hlavy spolu s bradou. Poskytujú maximálnu ochranu, čo je spôsobené konštrukciou, ktorá okrem hlavy spoľahlivo pokrýva celú tvár.

Typ otvorených prilieb sa bežne využíva pri jazde skútrom, cruiserom a na podobných, predovšetkým mestských mašinkách. Doprajú vám pohodlie a zároveň dokonalú viditeľnosť bez značných obmedzení, ich výhodou je nižšia hmotnosť a zároveň nižšia cena, no samozrejme v prípade bezpečnosti sú určené predovšetkým k mestskej jazde a v prípade vyššej rýchlosti (120 km/h) nastáva určitý problém s nárazom protivetra do otvorenej časti tváre.

silniční motorka

Cestovná vyklápacia prilbaspočíva v možnosti vyklápania a môžete z nej ľahko spraviť prilbu otvorenú. Z tohto pohľadu ide o sympatický kompromis, kedy ste počas rýchlejšej jazdy dostatočne chránení, no pokiaľ sa chcete pozrieť do mapy, mobilu, napiť sa malinovky alebo s niekým rýchlo pokecať,… prilbu nemusíte dávať dole, stačí len vyklopiť ochrannú časť.

6 roky ago