Umelé prímesy v materiáloch im dodávajú ľahkosť a dobrú udržiavateľnosť

Oblečeniu dnes prikladáme dosť podstatný význam a jeho výberu venujeme veľa času, pritom sledujeme trendy a aj sa ich držíme. Ich rýchle striedanie však niekedy nestíhame nasledovať aj z dôvodu finančnej náročnosti, no stále viac voláme po zodpovednosti pri nákupe lacného a jednorazového oblečenia. Preto je vhodné sa o svoje odevy dostatočne dobre starať, aby vydržali viacero sezón v pôvodnom vzhľade bez viditeľných zmien.

Ľahké a príjemné na telo

Čisté a zachovalé kúsky šatníka by sme si mali udržiavať stále, k základnému ošetrovaniu textilu https://promotextile.cz/sk/blog/news/osetrovanie-textilu-najmae-bavlna-a-textil-v-zmesi-s-bavlnou-a-umele-vlakno patrí pranie a následné žehlenie. Týka sa to materiálov, ktoré je nutné upravovať žehlením, aby sme dosiahli dokonalý vzhľad. Textílie, ktoré nakupujeme v obchodoch, majú priložený návod na ošetrovanie, teda pranie, žehlenie, farbenie či sušenie a podobne. Nosením sa odevy opotrebúvajú a aj štítky s návodom na udržiavanie sa znehodnocujú. Pomôcť si však môžete aj hľadaním na internete.

Základom je správne určenie materiálu, najčastejšie ide o čistú bavlnu alebo bavlnu s prímesou. Tento druh odevov je možné prať až na 90°C, ale iba biele, farebné oblečenie takú vysokú teplotu nepotrebuje, iba by sa urýchlilo jeho vyblednutie. Bavlna je problematická aj z hľadiska krčivosti preto ju treba už pri schnutí pekne natiahnuť, aby bolo žehlenie jednoduchšie. Inak je to pri syntetických materiáloch, tie si vyžadujú žehlenie na nižšom stupni ako bavlna, žehliť ich treba z rubovej strany, aby nevznikali lesklé miesta hlavne na švíkoch. Samostatnou kapitolou je džínsovina, po praní je tak akurát, no vždy sa nosením trocha natiahne.

Vzhľad oblečenia závisí od spôsobu ošetrovania

Radosť je prať a ošetrovať oblečenie z bavlny a s prímesou syntetiky či elastanu, tie sú na dotyk veľmi príjemné, dobre sa nosia, sú pružné, no pranie je maximálne na 40-tich stupňoch, aby sa nenatiahlo alebo nescvrklo. Žehliť sa tieto materiály nemusia. Ak predsa len chcete, aby bolo vaše tričko či košeľa na pohľad rovná a hladká, znížte stupeň na žehličke a vhodnosť teploty vyskúšajte z opačnej strany oblečenia. Ak budete dodržiavať tieto zásady, tak vaše oblečenie bude pôsobiť stále ako nové a vy sa v ňom budete cítiť dobre aj po niekoľkých sezónach nosenia.

2 roky ago