Stručný opis a charakteristika umelých návnad pre dravce, woblerov

Pri chytaní rýb rybári využívajú množstvo premyslených a moderných návnad, ktoré sa v niektorých prípadoch absolútne nelíšia od tých živých. Hovoríme napríklad o umelých rybkách, ktoré sú vyrobené tak, aby boli aj v detailoch takmer navlas podobné živým. Štýlom plávania, ale aj prepracovaným vonkajším vzhľadom dokážu zmiasť nielen človeka, ale dokonca aj ryby. Tieto šikovné návnady používajú aj skúsení rybári a volajú ich woblery.

ryba

Okrem dreva sú rybičky aj z plastov
V minulosti sa pri výrobe týchto umelých rybičiek používalo vo väčšine drevo, no pokrok sa prejavil aj v tejto oblasti a v súčasnosti sú k dispozícii kvalitnejšie materiály, ktoré umožňujú fishing vyrobiť nápaditejšie a prepracovanejšie produkty. Je ich veľa a každý z nich má svoje špecifikum.

Výborné vlastnosti umelých rybičiek
Návnady pre dravé ryby, o ktorých hovoríme, sú už na vysokej kvalitatívnej úrovni, vyznačujú sa dlhou výdržou a pravidelným chodom. Povrch woblerov sa nezoškriabe a navyše ich celé telo je pokryté pevnými krúžkami alebo kvalitnými trojháčikmi. Spomenúť musíme aj ich vlastnosť, ktorá dovoľuje nahodiť ich aj do väčšej vzdialenosti.

Vyberať treba podľa vlastností
Niektoré v návnad sú štíhlejšie, drobnejšie, a teda majú aj nižšiu hmotnosť, čím sú síce praktickejšie, ale ich negatívnou stránkou je neschopnosť uniesť trojháčiky. Opakom je dvojdielny wobler s perfektným chodom, ale zasa je zbytočne ťažký, čo je nepraktické.

ryvaření

Ani cena nie je rozhodujúca
Lacnejšími variantmi sú návnady vyrobené z plastov. Ich jednoduchosť či v prvom rade nízka cena sú ich pozitívnou stránkou, ale vyberá si to daň v podobe krátkej životnosti, pretože plasty sa rýchlejšie zničia. Okrem plastov je možné woblery vyrobiť aj z tvrdej peny. Tie majú výhodu presnosti a aj určitej kvality, a cena výrobku je relatívne nízka. Výber je pestrý a ak máte záujem, pozrieť si môžete aj niektorý z e-shopov.

5 roky ago