Prečo by mali byť jazdy na slonoch zakázané

Sedieť na chrbte, tohto obrovského zvieraťa, ktoré pomaly kráča dolu bielymi piesočnými plážami alebo pozdĺž potôčkov v hustej džungli samozrejme prináša predstavy absolútnej romantiky. Avšak pravdou je, že jazdenie na týchto majestátnych zvieratách by malo byť zakázané.
Mnohé organizácie sú proti z dôvodov zneužívania, ktorému sú zvieratá vystavené počas prípravy na vozenie turistov ako aj z dôvodu bezpečnosti.jazdenie na slonoch.jpg
 
Prečo ich teda mnohí ľudia stále využívajú na jazdenie?
 
Pre väčšinu je to jednoducho nedostatok povedomia. Keby každý videl videá slonov bitými hákmi alebo elektrickými prútmi, pochybujem, že by stále chceli jazdiť na jednom, aby mohli povedať: „Jazdil som so slonom“.
Tu je niekoľko ďalších dôvodov na vyhľadanie slonej rezervácie, ktorá neponúka jazdy alebo cirkusové triky.

  • TRÉNING– Phajaan, alebo drvenie slonov, je v thajskej kultúre dlhodobo akceptovanou tradíciou. Táto ubližujúca metóda odbornej prípravy je to, čomu sa slony podrobujú, aby sa stali súčasťou odvetvia cestovného ruchu. Mladé slony sú odobrané  od svojich matiek a sú držané na malom mieste, potom zneužívané býčikmi a bambusovými palicami obohatenými klincami. Sú tiež vyhladovaní a zbavení spánku, to rozdrví ich náladu a stanú sa podriadení ľuďom. Toto je v Thajsku akceptovaná prax a mnohé slony, ktoré uvidíte v turistických táboroch, prešli týmto strašným procesom.
  • ZDRAVIE SLONOV– Chrbtica slona nemôže uniesť váhu ľudí, a takáto ťarcha po celé dni môže viesť k trvalým poraneniam chrbtice. Ďalšie komplikácie spočívajú v tom, že stolička (howdah) je pripevnená k chrbtom. Táto neohrabaná mašinka sa potiera o chrbát a spôsobuje pľuzgiere, ktoré sa môžu infikovať. Okrem toho opotrebovanie nôh slona po dlhodobom trekkingu môže spôsobiť infekcie a zranenia nôh.
  • SOCIÁLNA INTERAKCIA– Slony sú veľmi podobné ľuďom. Stýkajú sa, majú rodiny a priateľov, cítia bolesť, smútok a šťastie. Keď sú v turistických táboroch, často sa nestretávajú s inými slonmi. V niektorých táboroch prežívajú svoj život v podstate na samote.

 slon v reťazi.jpg
 
Neverte všetkému, čo vám povedia
 
Ak slonia rezervácia alebo park ponúka jazdenie na slonoch, cirkusy alebo maľby, môžete si byť istí, že slony boli strašne zneužité, aby ich dostali tam, kde sú. Aj keď niektoré miesta môžu uvádzať svoje zážitky na trh ako humánne a tvrdia, že nepoužívajú elektrické biče, skutočnosť, že slony sa používajú na trekking, znamená, že sú poškodené.
 
Čo môžete robiť, ak nechcete jazdiť na slonoch?

V závislosti od toho, kam na svete cestujete, existuje množstvo legitímnych projektov ochrany, ktoré vám umožňujú kŕmiť, vykúpať sa a tráviť čas so slonmi bez toho, aby im spôsobili ujmu.
 

5 roky ago