Online okrádanie?

Podľa posledných informácií zločinci ukradli vyše 1,40 miliardy eur páchaním trestných činov, čo sa týka bezhotovostných platieb.
Veľakrát sa vyskytujú tieto spôsoby :

  • phishing – vynucovanie údajov podvodmi
  • zadávanie údajov z karty pri online nakupovaní
  • Odčítanie údajov z karty pri platení bezkontaktne

zabezpečení).jpg

Predstavte si situáciu, že sa vám ozve kamarát alebo blízky, že je vo veľmi zložitej situácií a potrebuje si od vás požičať peniaze cez internetbanking, no potrebuje to vykonať veľmi rýchlo a musí mať na to konkrétnu stránku.
Keďže je to váš veľmi blízky človek, je samozrejmé, že mu pomôžete. O pár minút vám z účtu zmiznú všetky vaše úspory a vy nerozumiete, čo sa stalo.
Hneď na to napíšete kamarátovi či sa nestala chyby, ale ten sa vám už neozve. Jeho účet niekto hackol, dostal sa cez neho, napísal vám a okradol.
Čo všetko sa môže stať a ako sa brániť ?
Platobné karty sa pred nedávnom ešte vyrábali z magnetických pásikov, ktorý sa dal ľahko odkopírovať. Embasované karty mali vystúpené písmená a kopírovali sa ručne.
Tieto technológie sa naďalej používajú v USA či v exotických krajinách.
Aktuálna karta je chránená PIN kódom, šifrovaným čipom. No i to sa dá prelomiť, je to už ale náročné. Preto je ročne len desiatky takýchto prípadov.
Častejšie je zneužitie karty pri internetovo nakupovaní.
V roku 2018 najviac cez internet nakúpilo Slovákov. Je to úzko späté aj stým, že Slováci radi využívajú zľavy. V tomto roku minuli viac ako miliardu eur. Pri online nakupovaní väčšinou platíme kartou.
Zlodej si môže kúpiť ďalšie veci za vaše peniaze. Vtedy sa stane, že vám všetko zmizne až po niekoľkých mesiacoch.

úspory.jpg

Vo väčšine prípadov ide o legitímny eshop a vaša platba je v bezpečí. Problémom sú nedôveryhodné weby.
Nastavte si nižší denní limit platieb. Takisto si strážte mobilné zariadenia alebo počítač, na ktorých môžete mať informácie ohľadom platby uložené. Nastavte si druhý stupeň autorizácie.
Smartfón je spôsobom, ako bezpečne platiť. Mobil banking sa stáva bezpečnejším a dostupnejším.
Nebezpečné vírusy
Snažia sa získať údaje z vášho telefónu a preto je dobré sťahovať aplikácie len z overených zdrojov, oficiálnych obchodov a udržiavať smartfón aktualizovaný.
Dávajte si na to pozor a myslite sa pravidlo – dôveruj, ale preveruj

5 roky ago