Nohy si ničíme, ani o tom nemusíme vedieť

Zdravé nohy znamenajú aj zdravé a spokojné telo. Ak sa totiž s ťažkosťami presúvate z miesta na miesto a všetko vám to trvá hrozne dlho, pre vás je to utrpenie a pre nohy doslova pohromou. Najpoužívanejšia časť tela nám slúži dennodenne, no pozornosti sa jej dostáva pramálo, vlastne si na nich spomenieme až vtedy, keď sa samy ozvú bolesťou alebo nejakým problémom. Zaradujú sa, ak im aspoň raz mesačne doprajeme pedikúru, to výskajú radosťou! Je na čase zbaviť sa zlozvykov, ktoré nohy zraňujú a začať sa im viac venovať.

umění
 

  • Príliš vysoké podpätky

Že vysoké podpätky sú na mužov ako magnet, nohu predĺžia a dodajú jej eleganciu, je nad slnko jasnejšie každej žene, ale už to, ako sa nohy cítia v takých vysokých podpätkoch, to už akosi ignorujeme. Doslovne plačú! Podľa názoru lekárov hrozia nohám, ktoré sú v topánkach s podpätkom vyšším ako 10 cm, rôzne bolestivé stavy, preto je dôležité výšku podpätkov striedať.

  • Každý deň tie isté topánky

Nosiť tie isté topánky každý deň takisto nie je vhodné. Noha je totiž zaťažená stále rovnako a to má za následok únavu nôh. Je dobré mať k dispozícii zopár rôznych druhov obuvi.

  • Staré topánky

Obnosené topánky, aj keď sa ich nerady vzdávate, treba raz za šesť mesiacov vymeniť za úplné nové. Staré sa už môžu trhať a sú vychodené, nohy tak trpia bolesťami, pretože nemajú dostatočnú podporu.

  • Zarastajúce nechty

Problém so zarastaním nechtov je bolestivý, ak si ich nezastrihávate správne. Na nohách by sme si ich mali strihať rovno.

pediatr

  • Nesprávna obuv na nesprávny šport

Pri každej športovej činnosti treba mať na mysli, že si vyžaduje iný typ obuvi. Nie je vhodné bežecké tenisky používať pri tenise alebo basketbale.

  • Kabelka vždy na rovnakom pleci

Nosenie ťažkej kabelky stále na rovnakej strane spôsobuje tendinitídu a bolesti chrbta, striedanie ramena je teda dôležité.

  • Bez ponožiek

Po sprche alebo po športovaní si hneď neobúvajte ponožky, nechajte nohy voľne dýchať. Platí pravidlo, že ak si meníte bielizeň, vymeňte si aj ponožky.

  • Bolesť ignorujete

Ani fakt, že ste si nespôsobili žiadne zranenie neznamená, že máte nohy v poriadku. Ak pociťujete bolesť pri chôdzi, netreba ju ignorovať, pretože sa môže rozvinúť do väčšieho problému.

6 roky ago