Chorvátsko

Už za čias socializmu niektorí ľudia chodili do vtedajšej Juhoslávie. Dôvodom bola :

  • Malá vzdialenosť od Slovenska
  • Nádherné čisté more
  • Dobrá kuchyňa
  • Kvalitné služby
  • Príbuznosť jazyková aj kultúrna

 Toto všetko veru platí aj dnes. Sú ľudia, ktorí chodia iba do Chorvátska. Zamilovali si túto krajinu tak, že o žiadnej inej nechcú ani počuť. Rovnako sú aj takí, ktorí milujú Grécko, Španielsko, Bulharsko a rovnako navštevujú iba túto jednu jedinú krajinu .dubrovník.jpg

  • Je to skrátka voľba na celý život a láska na celý život

Priznám sa, že nepatrím k takýmto ľuďom. Milujem poznávanie nových krajín, nových ľudí, ochutnávanie iných kuchýň, poznávanie iných zvykov.
Nič to ale nemení na veci, že ľudia cestujúci vždy na rovnaké miesto počas dovolenky ma fascinujú. Vyhovuje im, že poznajú každý jeden kus pláže, majú tam svoj stôl v milovanej reštaurácii, svoju obľúbenú pochúťku miestneho kuchára, svoj apartmán s tými istými domácimi, s ktorými si už za tie roky vytvorili vzťahy, ktoré sa určite nedajú nazvať formálnymi. Sú to veľmi priateľské vzťahy, ktoré si udržujú aj počas sviatkov- aspoň poslanou SMS správou, či pohľadnicou.
Mnoho našincov si aj kúpilo apartmán v Chorvátsku a chystá sa tam prežiť jeseň života. Tak veľmi si zamilovali túto krajinu, ľudí v nej žijúcich.
Pre každého je krásnou iná časť Chorvátska. Niekto miluje Istriu, iný Dalmáciu alebo juh Chorvátska, kde je predsa len počasie najstabilnejšie, more najteplejšie a atmosféra najviac Chorvátska.jezero.jpg
Množstvo našincov nechodí do apartmánov, ale vyhľadáva hotelové ubytovanie so stravou.
Naše nároky predsa len za posledné roky veľmi narástli a rovnajú sa hádam aj tým nemeckým. Reagujú na to aj Chorváti- ponúkajú aj hotelové ubytovania s vynikajúcimi službami a s nemeckými cenami. Tie naše platy ešte veru nedosahujú v drvivej väčšine výšku tých nemeckých a tak sa pre mnohých Slovákov stáva Chorvátsko príliš drahým a za svoje peniaze uprednostňujú iné krajiny.
 

5 roky ago