Čarovné miesta Bulharska

Beglik Taš
Ak zablúdia vaše kroky do Primorska, iste si nájdite čas na návštevu miesta s mystickým názvom Beglik Taš. Len 5 km severne od letoviska Primorsko sa nachádza táto pohanská svätyňa Trákov. My sme sa vydali na preskúmanie oblasti peši a mohli sme tak oceniť krásnu prírodu v okolí. Po zaplatení symbolického vstupného nás pohltila atmosféra kamenných útvarov vyžarujúcich akúsi nevysvetliteľnú energiu. Mali sme šťastie, keďže okrem nás sme v okolí nevideli žiadnych ľudí. O to viac sme si vychutnávali  kamenné útvary zoskupené do kruhu, posedeli sme si na tróne, poležali na svadobnej lóži, obdivovali slnečné hodiny, či labyrint. Návštevu  Beglik Tašu silne odporúčame.  My sami sme sa, po vyše dvoch hodinách strávených na tomto mieste,  cítili nabití energiou a neuveriteľne oddýchnutí.

bulharsko

Ostrov svätej Anastázie
Väčšina turistov, ktorí prichádzajú na dovolenku do Bulharska letecky, pristávajú na letisku v blízkosti mesta Burgas. A práve z prístavu v Burgase sa môžete dať zaviesť jednou z lodí na ďalšie miesto, ktoré nás očarilo – Ostrov svätej Anastázie. Po krátkej plavbe,  osviežení výborným bulharským pivom priamo na palube lodi, sme zakotvili pri ostrove, ktorý kedysi niesol názov Boľševik. Od posádky  sme sa dozvedeli, že je miesto opradené mnohými legendami o pirátoch a pokladoch. Pravdou je však, že až do roku 1924 boli v miestnom kláštore väznení politickí zločinci. Dnes sa tu nachádza múzeum s reštauráciou. Príjemná hodina strávená prechádzkou s neuveriteľnými výhľadmi na more a dokonca aj kúpanie pri malej mušličkovej pláži, bol jeden z najkrajších zážitkov nášho putovania krajinou.

vlajka

Kláštor Aladža
Na severe čiernomorského pobrežia leží prístavné mesto Varna. Práve z tohto mesta sme sa autom vybrali do 30 minút vzdialeného kláštora Aladža. Zaujalo nás, že celý komplex  z 13. storočia je vytesaný priamo v skale. Mnísi tak boli veľmi dobre chránení pred nájazdmi Turkov.  Okrem prechádzky chodbami kláštora, malými jaskyňami a modlitebnými miestnosťami , sme navštívili aj archeologické múzeum a posedeli si v tieni stromov v malej krčmičke.
V Bulharsku môžete vidieť a navštíviť stovky podobne nádherných miest. Ale tieto tri pre nás osobne boli čarovné a na každom z nich sme načerpali energiu a získali zvláštny vnútorný pocit slobody.

6 roky ago