Bezlepková diéta u psov

Rovnako ako my ľudia, môžu i naše psy trpieť neznášanlivosťou na lepok. Ide o rovnaké ochorenie ako u celiatikov. U psov však tento problém vzniká dokonca častejšie. Na rozdiel od nás, neboli obilniny nikdy súčasťou ich prirodzenej stravy. Dalo by sa povedať, že sa časom iba prispôsobili. Lacné krmivá, ale i tie drahšie obsahujú obilniny a teda i lepov vo veľmi vysokej miere. Prečo je to tak? Tieto suroviny sú jednoducho v porovnaní s mäsom, alebo inými živočíšnymi produktmi, omnoho lacnejšie.

pes
 
Prejavy alergie u psov
 
Alergia na lepok sa u psov môže prejaviť viacerými spôsobmi. medzi tie najčastejšie patria kožné problémy. Môže sa objaviť ekzém, jemné začervenanie, miesta s vypadanou srsťou, alebo svrbenie. Druhým príznakom je strata hmotnosti. Pes síce normálne žerie, ale nepriberá, či dokonca výrazne chudne. Menej častým prejavom i je taktiež pravidelné zvracanie po konzumácií potravy. v prvom rade je potrebné navštíviť veterinára. Nemusí sa totiž jednať iba o alergiu na lepok. Niektoré psy môžu mať problémy s trávením strukovín, alebo iných zložiek krmiva.
 
Zmena stravy
 
Ak veterinár potvrdí alergiu na lepok, musíte svojmu psovi kompletne zmeniť stravu. Prvou možnosťou je siahnuť hlbšie do vrecka a kupovať granuly, či konzervy bez jeho obsahu. Tu sa však bavíme o naozaj vyšších finančných položkách. Pri malých psoch, to nemusí byť až taký problém, pretože toho nezožerú veľa. pokiaľ však máte doma napríklad vlčiaka, verte že váš rodinný rozpočet, by dostal poriadne zabrať. Druhou možnosťou je pripravovať stravu doma. Zaberie vám to síce o trochu viac času, ale ide o najzdravšie a zároveň najlacnejšie riešenie.
 
Čo pes s bezlepkovou diétou môže konzumovať:
 

  • všetky druhy mäsa- tepelne upravené aj surové
  • zelenina- psi lepšie trávia varenú zeleninu, listovú im môžete podávať aj surovú
  • strukoviny alebo múky z nich
  • ovocie
  • oleje – najlepší je olivový a slnečnicový
  • ryžu
  • vajcia

obiloviny
 
Strava nesmie obsahovať nič, čo obsahuje lepok, teda obilniny.To si všímajte hlavne pri kupovanom krmive. Ak budete jedlo pripravovať doma, zabudnite na cestoviny, pretože tie obsahujú múku, takže i lepok.
 

5 roky ago