Banke sa klamať neoplatí

Ak sa rozhodnete zájsť do banky, alebo pôžičku vybaviť telefonicky, jednou z prvých otázok, ktorými banka zisťuje, či ste schopní túto finančnú pôžičku splácať je, či ste už v súčasnosti zadlžení. Nepýtajú sa vás samozrejme na to, či dlžíte rodičom za nájomné, alebo kamarátovi za pivo. Ide o to, či splácate úver, hypotéku, alebo tovar na splátky. Niektorí ľudia si myslia, že ak túto informáciu zataja, majú väčšie šance na poskytnutie úveru. To je ale veľký omyl. V skutočnosti si takto iba pohoršíte. Všetky informácie o tom, čo, koľko, komu a ako dlho splácate, sú totiž zaznamenané v úverovom registri. Ak pri žiadosti túto informáciu zatajíte, pôžička vám môže byť odmietnutá automaticky. No a to aj v tom prípade, že všetky ostatné podmienky splníte.

slon
 
Úverový register na Slovensku prevádzkuje spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau. Jeho podstatou je to, aby mohli jednotlivé banky medzi sebou takpovediac komunikovať, respektíve získavať informácie o svojich budúcich klientoch. Ak totiž splácate tri pôžičky, alebo pokoje i jednu, ale pravidelne meškáte so splátkami, banka o tom jednoducho chce vedieť dopredu.
 
V úverovom registri nie sú zaznamenané len informácie o tom, či niečo splácate. Banka si vie zistiť všetko o vašej platobnej disciplíne, teda či splácate pôžičky na čas, koľkokrát ste s platbou meškali, alebo to či s bankou komunikujete. Zaznamenáva sa dokonca aj to, keď sa o úvere v banke iba informujete.
 
Čo všetko o vás banky vedia?
 

  • Hypotéky
  • Spotrebné úvery
  • Povolené prečerpanie
  • Kreditná karta ( je jedno či ju používate alebo nie, stačí že vám bola vydaná)
  • Všetky žiadosti o pôžičky

burza
 
Keďže sa tieto informácie týkaj vašej osoby, môžete si kedykoľvek zistiť, čo všetko o vás takpovediac banky vedia. Konkrétne záznamy sa vymažú po dobe piatich rokov od splatenia poslednej splátky vášho úveru.

5 roky ago