Stane sa Švédsko prvou bezhotovostnou spoločnosťou na svete?

Hodnota hotovosti v obehu vo Švédsku pomerne rýchlo klesá. Hodnota bankoviek a mincí tečúcich ekonomikou sa za posledných 10 rokov znížila približne o 50%. V mieste predaja sa len 15% transakcií vykonáva v hotovosti.

bankomat

Švédsko je lídrom v bezhotovostných platbách
Cecilia Skingsleyová, zástupkyňa guvernéra švédskej centrálnej banky Riksbank, navrhla, že prechod na bezhotovostné platby nebol strategický. Riksbank ani zákonodarcovia nepočuli o tom, že by to bolo potrebné. Rýchle technologické zmeny sú skôr hnacím motorom prechodu k spoločnosti k bezhotovostným platbám.

Táto progresia môže trvať rýchlejšie, než je pohodlné. V októbri Riksbank komentovala potrebu, aby banky naďalej odľahčovali hotovosť. Guvernér centrálnej banky Štefan Ingves uviedol: „Podľa nášho názoru sú všetky banky a iné úverové inštitúcie, ktoré ponúkajú platobné účty, povinné zaobchádzať s hotovosťou.“
Riksbank tvrdí, že ide o problém, že sa používa menej peňazí. Jeho odôvodnením je, že nemôže plniť svoj mandát, pokiaľ sa nepoužijú platobné prostriedky, ktoré vydáva. Zdá sa, že uvažuje dopredu o možných scenároch, ktoré môže digitalizácia priniesť.

karta

Zníženie rizika digitalizácie
Protagonisti bezhotovostnej spoločnosti poukazujú na to, že by to znamenalo ukončenie daňových únikov a nezákonnej činnosti všeobecne. Tvrdí sa, že hotovosť je mazivom trestnej činnosti. Ak podniky nedržia hotovosť, potom nebudú okradnutí. Ak zlodeji ukradnú spotrebný tovar a môžu za ne zaplatiť iba digitálne,digitálne platby zanechávajú stopu.

Sme už vo svete, kde sú osobné údaje veľmi silné. Je zdravé, že jednotlivci vo verejnej správe by mali prístup ku každej jednotlivej transakcii, ktorú kedy vykonali? Čo ak sa štát stane policajným štátom a monitoruje každý nákup, ktorý robí občan?
Z tohto dôvodu mnohí pôvodní zástancovia digitálnej meny veria iba v decentralizované meny, ktoré môžu byť použité spôsobom, ktorým užívateľ nie je finančne sledovaný.
Neexistuje dátum spustenia e-koruny, ale je pravdepodobné, že sa to stane v nie príliš vzdialenej budúcnosti. Budeme musieť čakať na charakter tejto implementácie, ale ľudia by mali byť na pozore, pokiaľ ide o centralizované systémy digitálnej meny.

8 měsíci ago