Buďte sýti a zároveň chudnite!

Poznám ľudí, ktorí pri snahe zhodiť pár kíl robia veľkú chybu. Myslia si, že dosiahnu efektívny účinok, ak budú odmietať jedlá, ktoré by ich zasýtili. Potom to vyzerá tak, že celé dni a snáď každú hodinu chrúmu nejaké drobnosti. Nechýbajú rôzne čokoládky, sladkosti a podobne. Veci, z ktorých sa zbytočne priberá!

sladkosti, pochúťky

Podstata účinného chudnutia musí mať úplne opačný charakter. Pravidelne konzumovať stravu, čo vás zasýti a vyhýbať sa práve zbytočnému maškrteniu a „dobrôtkam“, ktoré tak možno nepôsobia, ale sú zdrojom zbytočných kalórií. Počítať kalórie však dokáže viesť k frustrácii. Skôr je lepšie orientovať sa na to, aké v strave prijímame živiny. V stručnosti ich rozdeľme na tuky, sacharidy a bielkoviny.

Na základe spomenutých faktorov tak pôsobí veľmi zaujímavým a funkčným dojmom ketodiet. Práve tá totiž jasne rozdeľuje stravovanie podľa percenta príjmu bielkovín, tukov a sacharidov. Zároveň predstavuje sýty jedálny lístok. Ten je však bohatý hlavne na zvýšený príjem bielkovín.

Čo naopak odmieta, to je vysoký príjem sacharidov, ten by sa mal v tomto prípade minimalizovať. O chvíľu si povieme prečo.

štíhla žena

Najskôr si však vysvetlime, prečo sú pri ketodiéte potrebné bielkoviny (proteíny). Pôvodná ketogénna diéta mala mať úplne iný účinok, mala pomáhať pri liečení epilepsie. Z dôvodov, ktoré by však najlepšie vedel opísať odborný lekár z konkrétneho obdobia, vravela o potrebe znížiť príjem sacharidov, no zabúdala pritom na potrebný príjem bielkovín. Pri každej diéte treba rátať s možným úbytkom a oslabením svalstva, ale práve bielkoviny majú schopnosť udržiavať ho v najlepšej kondícii. Okrem toho tieto proteíny udržiavajú zdravý chod organizmu a funkciu metabolizmu.

  • Ale prečo je nutné znížiť príjem sacharidov?

Pretože jedine týmto spôsobom dokážeme v tele vyvolať ketózu. Zvýšení príjem proteínov a naopak znížená konzumácia sacharidov spôsobia, že telo začne rýchlejšie a efektívnejšie spaľovať tukové zásoby (miesto nahromadených cukrov). Efektívnejšie preto z tela spálime tuk, čiže príde k viditeľnému schudnutiu v oblasti, kde sa tvoria tukové zásoby.

3 roky ago